İpek Merçil

Sevgili Hocam Barlas Tolan 11 yaşında bu rıhtımda sevdalandığı Galatasaray’a yine bu rıhtımdan veda ediyor.

“İflah olmaz bir Galatasaray sevdalısı” Sanırım bütün diğer sıfatların yanında onu en iyi tanımlayan kelimeler bunlar

Barlas Hoca’nın Galatasaraylılığı dışlayıcı değil, kapsayıcı idi. Galatasaray’ı seven, Galatasaray için çalışan herkesi Galatasaraylı sayar, kalbine, evine, sofrasına kabul ederdi.

Evinde kurduğumuz uzun sofralarda bizlere birlikte eğlenmeyi, eğlenirken de ciddi işler kotarmayı öğretti hocamız. Kuş sütünün eksik olmadığı, kendi elleriyle pişirdiği karidesleri yiyerek ağırlandığımız bu sofralarda Üniversitemizin bütün birimleri temsil edilirdi. Eğlenerek, güzel anılar biriktirerek kurduk biz Sosyoloji Bölümü’nü.

Hocamız her birimize ismimiz ile değil evladım diyerek hitap ederdi. Bizi içtenlikle dinler, sevinçlerimizi, hüzünlerimizi anlardı. En toy zamanlarımızda en çılgın fikirlerimize saygı gösterir, projelerimizi desteklerdi. Hayallerimizin peşinden gitmemize, kendi kendimizi geliştirmemize izin verirdi. Hep başardıklarımızı sıralardı, kendimizi değerli hissettirirdi.

Barlas Hoca Üniversitede ise Fen-Edebiyat Fakültesine girdiğiniz zaman sigarasının kokusunu duyardınız. Kapısı her zaman açık olur sabahları kadim dostu Öğüt Bey ile hasbihal ederdi. Onun varlığı bize kendimizi güvende hissettirirdi, büyümeme lüksümüzü kullanırdık.

Sevgili Hocam, Sosyoloji Bölümü öğretim üyeleri olarak üniversitemizin kuruluşundaki prensiplere bağlılığımız bize bulaştırdığınız Galatasaray sevdasındandır.

Size güle güle derken halimizi sorarsanız un peu mieux que le gendre d’intérieur derim.

Sizi sevgiyle, saygıyla, bir birinden güzel anılarla ve kalbimizde kocaman bir tebessümle yolcu ediyoruz.

 

İpek MERÇİL

Doçent

Galatasaray Üniversitesi

Sosyoloji Bölümü

Son Yazılar

6. Barlas Tolan Konferansları

Değerli meslektaşlarımız, dostlarımız, öğrencilerimiz,

Galatasaray Üniversitesi’nin fikir babası, kuruluşunda ve gelişmesinde büyük emek sahibi olan, Kurucu Bölüm Başkanımız Barlas Tolan’ı  kaybedişimizin altıncı yılını 8 Aralık 2020 günü doldurduk.  2015 yılında değerli hocamızın anısına başlattığımız Barlas Tolan Konferansları dizisinin bu sene altıncısını düzenliyoruz.  Pandemi, Kapanma, Kapatılma” konulu konferansımız  19 Aralık 2020, Cumartesi günü  10.30-13.00 arasında barlastolankonferanslari Youtube kanalından canlı olarak yayımlanacaktır.

Davetiye ektedir. Katılabilmeniz dileğiyle.

 

  1. 5. Barlas Tolan Konferansları Bir Cevap Yazın
  2. 4. Barlas Tolan Konferansları Bir Cevap Yazın
  3. 3. Barlas Tolan Konferansları Bir Cevap Yazın
  4. 2. Barlas Tolan Konferansları Bir Cevap Yazın
  5. 1. Barlas Tolan Konferansları Bir Cevap Yazın
  6. Barlas TOLAN’ı kaybettik… Bir Cevap Yazın