Reha Bilge

Dün, yani 8 Aralık 2015 sabahı çok değerli bir dostun, bir   Galatasaraylının, Barlas Tolan’ın  ölüm haberini, çok üzülerek erken saatlerde duydum.

Tabii ki ailesi ve yakınları için büyük bir acı ve kayıptır. Onlara baş sağlığı dilerim.

Ama onun ölümü Galatasaray camiası için de çok büyük bir kayıp oldu.

Çünkü Barlas Tolan, kendisi kalarak Galatasaray’a hizmet etmenin; kendi düşüncelerine ve  kişiliğine sahip kalarak bu büyük camianın ayrılmaz bir parçası olmanın; özgürlük ve eleştiri hakkını koruyarak Galatasaray’ı ileri götürmek erdeminin örnek bir insanıydı.

Galatasaray Lisesi ve Üniversitesi ona çok şey borçludur.

1980’li yıllarda, Galatasaray Lisesi tam bir çöküşe yaklaşırken, Barlas Tolan, Profesör Turgut Önen başkanlığında, yeni fikirler ve yeni atlımlar için Galatasaray lisesi camiasına ortaya çıkmayı kendisine görev bildi.

Arkadaşı bir başla Galatasaraylıyla, Profesör Yalçın Çakalır’la birlikte, pek çok Galatasaraylıyı göreve davet edip, çevresinde toplamayı başardı.

Henüz  genç bir doçent iken Galatasaray Lisesi ve daha sonra GS Üniversitesi için risk aldı, evini barkını taşıdı; yaşadığı kenti ve çalışma ortamını değiştirdi.

Hizmetleri unutulur gibi değildir.

Sen de bir meslektaşı olarak çok iyi bilirisin ki Barlas Tolan Türkiye’nin önde gelen sosyologları arasındaydı.

Bilgi düzeyi çok yüksekti. Türkiye, modern sosyolojinin bazı kavramlarıyla Barlas Tolan sayesinde tanıştı.

Ama o her zaman alçak gönüllü idi. Galatasaray’ın en yalın sorunlarına eğilmekten bir an geri kalmadı… En kırıldığı, en üzüldüğü anlarda bile Galatasaray sevgisinden hiç vaz geçmedi.

Onun ölümü  bir dostun, sevgili bir Galatasaraylı ağabeyin kaybıdır.

Açık sözle ve sağ duyu ile  konuşmaya giderek daha büyük bir ihtiyaç duyan Galatasaray onun eksikliğini hep hissedecektir…Tabii “sosyoloji ” ve akademi dünyası da.

Çok sevgilerimle,

Reha BİLGE

Galatasaray Lisesi 1972 mezunu

Galatasaraylılar Derneği Eski Başkanı 

Son Yazılar

6. Barlas Tolan Konferansları

Değerli meslektaşlarımız, dostlarımız, öğrencilerimiz,

Galatasaray Üniversitesi’nin fikir babası, kuruluşunda ve gelişmesinde büyük emek sahibi olan, Kurucu Bölüm Başkanımız Barlas Tolan’ı  kaybedişimizin altıncı yılını 8 Aralık 2020 günü doldurduk.  2015 yılında değerli hocamızın anısına başlattığımız Barlas Tolan Konferansları dizisinin bu sene altıncısını düzenliyoruz.  Pandemi, Kapanma, Kapatılma” konulu konferansımız  19 Aralık 2020, Cumartesi günü  10.30-13.00 arasında barlastolankonferanslari Youtube kanalından canlı olarak yayımlanacaktır.

Davetiye ektedir. Katılabilmeniz dileğiyle.

 

  1. 5. Barlas Tolan Konferansları Bir Cevap Yazın
  2. 4. Barlas Tolan Konferansları Bir Cevap Yazın
  3. 3. Barlas Tolan Konferansları Bir Cevap Yazın
  4. 2. Barlas Tolan Konferansları Bir Cevap Yazın
  5. 1. Barlas Tolan Konferansları Bir Cevap Yazın
  6. Barlas TOLAN’ı kaybettik… Bir Cevap Yazın